NEW!Forum Amazon | Amazon E-Ticaret Kullanıcıları Platformu Hemen Git
Haberler

Amazon çalışanlarına, 10 ABD deposunda, covid – 19 için yapılan testlerin sonucu POZİTİF

6 Mins read

Yeni coronavirüsün neden olduğu hastalık için pozitif testlerdeki artış, büyük alışveriş talebini karşılamak için 100.000 işçiyi işe almak için harekete geçti vebu durum e-ticaret devi yarışları olarak görülmektedir.

Amazon, 17 Mart’ta, birçok kişinin coronavirüs salgını sırasında satın aldıkları eşyaları için çevrimiçi olarak hizmetinin devamı ve siparişlerdeki dalgalanmayı yönetmek için 100,000 işçiyi işe alacağını açıkladı. (Reuters)

SEATTLE-ABD coronavirüs salgını, en az 10 Amazon deposuna yayıldı ve tüketicilerin evlerini alışveriş yapmak için terk etmeleri  büyük miktarda paketleri sunmak için yarışan işçileri de enfekte etti.

Son birkaç gün içinde, işçiler, New York’tan California ve Michigan’dan Teksas’a kadar, ülke genelinde Amazon depolarında ve nakliye tesislerinde covid-19 için pozitif sonuç elde ettiler. Bazı durumlarda, Amazon temizlik için tesisleri kapattı ve enfekte meslektaşları ile yakın temas halinde olan bazı işçileri karantinaya aldı.

Ancak bazı işçiler Amazon’un virüsün kendi tesislerinde yayılması hakkında yeterli bilgi sağlamadığından dolayı şikayet ediyorlar.

Bobbi Johnson sınıflandırma merkezinde söylentiler duyduğunu açıkladı, mola odasında insan kaynakları çalışanıyla karşı karşıya kaldıktan sonra onun enfekte bir meslektaşı olduğunu öğrendi. Bağışıklığı zayıf olan çocukları için endişelenen Johnson, geçen hafta içerisinde üç gün ve bu hafta iki gün daha çalıştı ve işe geri dönme konusunda endişeli fakat maaşa ihtiyacı var.

“Hala faturaların var ve hala beslemeniz gereken çocuklarınız var, ”dedi Detroit’te ki Brownstown, Mich.

 

[Prime üyeleri: Amazon müşterileri sıralıyor ve koronavirüs talebini karşılamak için işe alım yapmayı artırıyor]

Geçen hafta, depo işçileri şirketin  virüsten korumak için yeterince çaba göstermediğine dair alarmlar verdi. Bu durum, İspanya ve İtalya’daki Amazon deposu işçilerinin virüs testinin pozitif durumundan sonra geldi. O zamandan beri, dünyanın dört bir yanından 1.500’den fazla işçi, işyerinde güvenliği sağlamak için ek adımlar atmaya çağıran bir dilekçe imzaladı.

[Salgını takip etmek için Coronavirus Güncellemeleri bültenimize kaydolun. Haber bülteninde yer alan tüm hikayelere erişim ücretsizdir.]

Bazı çalışanlar Amazon’un  siparişlerini yerine getirilmesini istediği saat başına oranını karşılamaya maruz bırakıldıklarından dolayı şikayet ettiler, endişe ettikleri bir diğer durum ise öksürük veya hapşırma sonrası ellerin yıkanması gibi güvenli sıhhi uygulamalardan vazgeçilmesi durumu. İşçilerin her vardiya başında omuz omuza durdukları “ayağa kalkma” toplantılarından da şikayet ettiler.

(Amazon CEO’su Jeff Bezos, Washington Post’un sahibidir.)

 

Amazon sözcüsü Lisa Levandowski, e-postayla yaptığı açıklamada, “Yerel yetkililerden gelen yönergeleri izleyerek bireyleri destekliyoruz ve tüm çalışanlarımızın güvenliğini sağlamak için aşırı önlemler alıyoruz” dedi.

Levandowski, şirketin yakın zamanda depoları için daha düzenli temizlik kapı kolları, merdiven korkulukları, dokunmatik ekranlar ve daha fazlası dahil olmak üzere yeni politikalar benimsediğini söyledi. Nixed stand-up toplantıları ile sosyal uzaklığa yardımcı olmak için kademeli başlangıç, mola süreleri ve işçilerin durumlarını iyileştirmek için tarama çalışanlarını askıya aldı.

Amazon, işçilere sahip olmasını istedikleri tüm korumayı sağlamak için mücadele etmektedir. Şirket evden çalışamayan çalışanlara ve sözleşmeli çalışanlara “milyonlarca yüz maskesi” siparişi verdi, Bezos cumartesi çalışanlarına bir mektup yazdı. Maskelerin küresel kıtlığı nedeniyle, emirlerin çok azının yerine getirildiğini yazdı.

Amazon, depo işçilerinin endişe duymaları durumunda kendilerini ıstırahata ayırmasına izin verirken, Bezos da şirketin depolarının çalışmaya devam etmesini bekliyor ve mektupta” yaptığımız temel iş ” in çalışanların şirketin depolarında, teslimat araçlarında ve daha birçok yerde yürütülmesinin gerektiğini söyledi.

 

[Flika çalışanları, güvenlik ağı olmadan yeni koronavirüsün yayılmasıyla karşı karşıya]

Çevrimiçi perakende devi olan Amazon’un ABD tesislerindeki yeni salgın haberleri, sistemini tıkayan siparişlerin seliyle başa çıkmaya yardımcı olmak için 100.000 yeni işçiyi işe almayı planladığını açıkladıktan günler sonra geldi. Bu beklenmedik artış, Amazon şirketinin rahatlığına güvenen birçok müşteriye ev zımbalarını stoklayamaz ve gönderemez hale getirdi.

Amazon’un 110’u Kuzey Amerika’da olmak üzere dünya çapında 175’ten fazla deposu var. Son birkaç gün içinde, Amazon işçileri, Shepherdsville, Ky’deki yeni virüsün neden olduğu hastalık olan covid-19 için pozitif hastalar olduğunu tespit ettiler; Jacksonville, Fla .; Katy, Tex .; Brownstown, Mich .; Oklahoma şehri; Moreno Vadisi, Kaliforniya; Joliet, Orta .; Wallingford, Conn .; ve Amazon ve yerel basında çıkan haberlere göre iki New York tesisin de durum vahimdir.

 

Levandowski, başka bir Amazon tesisindeki işçiler için covid-19  testinin pozitif çıkıp çıkmadığını söylemeyi reddetti.

 

Bazı işçiler, virüsün doğrulanmadığı raporlarda bile bilgi eksikliğinin korkutucu olduğunu söyledi. Jana Jumpp Jeffersonville Ind. ‘ de bir depoda ürünleri istifleme işlerinin yapıldığı yerin, virüsün yayıldığı Kentucky tesisine çok uzak olmadığını belirtti. Jumpp dört yıldır Amazon için çalışıyor ve o yerel bir masaj okulunda yaptığı çalışmalar için de ödeme yardımı bir program sunan şirketini övdü.

Ancak çok az bilgi, koruyucu ekipman ve sınırlı ücretli izin onu mutsuz hale getirdi.

 

Bu durum için Jumpp, ” size şirketin duygusuzluğunu gösteriyor ” dedi.

 

Politikacılar şirket üzerinde daha fazlasını yapmak için baskısını artırıyor. Çarşamba günü, 14 eyaletten ve Columbia Bölgesi’nden bir grup avukat, Amazon ve Amazon’a ait Whole Foods’daki ücretli hastalık izni politikalarını “gelişen COVID-19 krizi sırasında halk sağlığını korumak için yetersiz” olarak nitelendirdi. Amazon’un Washington eyaletinden Bob Ferguson’u da içeren başsavcılar, izin politikasının, virüsü olan işçileri işe gelip onları başkalarına yaymaya teşvik edebileceği endişesini dile getirdi.

Genel olarak Başsavcı, Bezos ve Whole Foods genel müdürü John Mackey’e yazdığı bir mektupta, “Bu, enfeksiyonların ‘eğrisini düzleştirmek’ ve zaten gerilmiş sağlık bakım sistemimizi aşırı yüklemekten kaçınmak için ‘sosyal mesafeyi’ teşvik etme çabalarını ciddi şekilde altüst edecekti. .

Amazon’un işçilere yardım etmek ve yenilerini cezbetmek için yaptığı bir şey de, Nisan ayına kadar saatlik çalışanların ücretini Amerika Birleşik Devletleri’nde saatte 2 dolar, Birleşik Krallık’ta saatte 2 pound ve Avrupa Birliği’nin bir bölümünde saatte 2 Euro artırmaktır. Geçen yıl 280.5 milyar dolar satış yapan şirket, maaş zamlarının 350 milyon dolara mal olacağını söyledi.

E-ticaret yönetimi ve yazılım firması Kwontified’in kurucusu ve eski bir Amazon yöneticisi olan Elaine Kwon, koronavirüsün Amazon’un ABD depolarındaki yayılmasına rağmen, muhtemelen yeni görevler için işçiler bulacağını söyledi. İşlerin koronavirüs serpintisinden uzaklaştıkça halihazırda yükselen işsizlik iddialarıyla, işten çıkarılan işçilerin kiralarını ödemek ve ailelerini beslemek için gelire ihtiyaçları olacaktır diye ekledi.

Kwon,” Oldukça az sayıda insan bu riski almaya istekli olacak ” dedi.

 

Amazon uzun zamandır bazı depo işçileriyle çekişmeli bir ilişki içerisindeydi ve ABD’de ve yurtdışında sendikalaşma çabalarıyla mücadele ediyordu. Dünya çapında yaklaşık 800.000 çalışanı bulunan ve çoğu depolarında çalışan şirket, zorlu çalışma koşulları, yetersiz banyo molaları ve ulaşılması zor hedefler konusunda eleştirilerle karşılaştı.

Demokrat başkan adayı Senatör Bernie Sanders (I-Vt.) şirketi, depo personeline geçim ücretlerini ödediği için kınadı  ve şirket asgari ücretini 2018’te saatte 15 dolara yükselttikten sonra, depo çalışanları için bazı bonuslar ve stok hibeleri almak için fırsat yakaladı.

Geçen hafta dört ABD senatörü – Sanders ve üç Demokrat, Cory Booker (NJ), Sherrod Brown (Ohio) ve Robert Menendez (NJ), Bezos’a şirketin depo işçilerini koronavirüs salgınından korumak için yeterince çaba göstermediğini belirten bir mektup gönderdi.

Senatörler,” bugün, seçmenlerimiz, arkadaşlarınız, aileniz ve komşularımız olan çalışanlarınızın sağlığını, güvenliğini ve refahını önceliklendirmeye şiddetle teşvik etmek için yazıyoruz ” dedi.

Senatörler, depo koşulları sıhhi değilse Amazon’un “tüm ülkeyi” de riske atabileceğini belirtti, çünkü koronavirüs kartonda 24 saate kadar ve plastik ve paslanmaz çelikte üç güne kadar yaşayabilir diye eklediler. Bezos’tan perşembe gününe kadar bir dizi soruya cevap vermesini istediler.

_blank
Related posts
Haberler

Lassen: Türkiye e-ticarette en hızlı büyüyen 5 ülkeden biri olacak

Lassen, “Statista verileri, Türkiye’nin 2018-2022 arasında yıllık yüzde 12 bileşik büyüme oranıyla e-ticarette en hızlı büyüyen 5 ülke arasında yer alacağını gösteriyor”…
Haberler

Amazon, Hindistan'da Online Yemek Dağıtım İşine Başladı

Geçtiğimiz aylarda Amazon’un Hindistan’da gıda dağıtım işine başlayacağı haberini sizlerle paylaşmıştık. Yapılan açıklamalara göre Amazon, Hindistan’ın belirli bölgelerinde gıda dağıtım operasyonlarını başlattı….
Haberler

Piyasalardaki yükselişin sebebi merkez bankaları

ABD ve Avrupa piyasaları korona virüsün etkilerinden yükselerek kurtulmayı hedefliyor. Bununla beraber İspanya’da Salı günü tekrar artan ölüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir